5 sposobów na efektywną pracę na swoim

with Brak komentarzy

Gdy pracujemy w domu, sami dla siebie, to może być nam szczególnie trudno zmobilizować się do pracy. Zwłaszcza, że otacza nas mnóstwo rozpraszaczy w postaci internetu i domowników. Sprawdź sposoby na efektywną pracę, których nauczyłam się przez kilka lat pracy na swoim.

efektywna praca

Efektywna praca – jakie sposoby wykorzystuję, pracując dla siebie

1) Pogrupuj zadania i wykonuj je w większej ilości

W jednym ciągu wykonuj te same zadania, by nie przestawiać się co chwilę z jednego zadania na inne. Na przykład:

 • planuj publikacje postów do mediów społecznościowych na cały tydzień lub miesiąc (w zależności od tego, jak często publikujesz),
 • wystawiaj faktury raz dziennie albo raz w tygodniu,
 • odpisuj na maile 1 lub 2 razy dziennie, a nie za każdym razem, gdy przyjdzie wiadomość. Przyznam się, że mam z tym wielki problem i muszę się bardzo pilnować, by mieć wyłączoną skrzynkę, gdy pracuję.

Możesz tak zaplanować pracę, aby na przykład poświęcać jeden dzień w tygodniu na posty do mediów społecznościowych, drugi na artykuł na bloga, trzeci na konsultacje, czwarty na tworzenie płatnych produktów, a piąty na planowanie i działania strategiczne.

2) Stwórz listę zadań i realizuj ją

Nie siadaj do pracy, gdy nie masz przygotowanej listy zadań do zrobienia. Tworzenie planu zacznij od ogólnych zadań (projektów), które chcesz zrealizować w jakimś czasie. Na przykład rozpisz sobie, co będziesz robić w danym miesiącu lub kwartale. Potem podziel te projekty (lub projekt) na tygodnie. A następnie na dni. Zaznacz też na liście, które zadania są najważniejsze. I wykonuj je po kolei od tego najważniejszego. Przeczytaj więcej o tworzeniu list zadań.

3) Korzystaj z szablonów i checklist

To jeden z moich ulubionych sposobów na efektywną pracę. Szablony i checklisty potrafią usprawnić i przyspieszyć pracę, więc warto poświęcić chwilę, by je przygotować. Stwórz je do wszystkich powtarzalnych zadań. Możesz przygotować na przykład:

Checklistę z zadaniami do zrobienia przy:

 • publikacji artykułu na blogu,
 • wprowadzaniu produktu do sprzedaży,
 • wycofywaniu produktu ze sprzedaży,
 • organizowaniu promocji na swoje produkty lub usługi.

Szablon:

 • oferty,
 • odpowiedzi na maila,
 • wpisu na bloga,
 • grafik do mediów społecznościowych,
 • harmonogramu sprzedaży.

4) Pozbądź się wszystkich rozpraszaczy

To jest chyba jedna z trudniejszych rzeczy. Co zrobić, żeby się nie rozpraszać i skupić na pracy:

 • wyłącz pocztę,
 • wyloguj się z mediów społecznościowych,
 • jeśli pracujesz w mediach społecznościowych, to zanim się do nich zalogujesz, wypisz sobie, co masz do zrobienia i rób to po kolei,
 • wyłącz powiadomienia w telefonie i zostaw go w innym pomieszczeniu, nie trzymaj na biurku, by nie sięgać po niego,
 • gdy pracujesz w domu, w którym są domownicy, to powiedz im, że teraz jesteś w pracy, więc muszą sobie radzić bez Ciebie.

5) Skupiaj się na zadaniach, ale pamiętaj o odpoczynku

Rób przerwy w trakcie pracy. Jest taka technika, nazywa się Pomodoro, która polega na tym, że pracujemy 25 minut i odpoczywamy 5 minut (możemy też wybrać inne przedziały). Są dostępne bezpłatne aplikacje, które mierzą ten czas pracy.

Gdy pracujemy przy komputerze, to ważne jest, by w trakcie przerwy odejść od niego. Z tym też mam problem, zawsze mnie korci, żeby przejrzeć feed na FB lub IG. Ale tu trzeba uważać, bo nie dość, że nie odchodzimy od ekranu, to 5 minut może niepostrzeżenie zamienić się w 25.

Zapisz się na bezpłatny newsletter

Będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.
Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem magdamyszura.pl.

Z newslettera w każdej chwili możesz się wypisać. Nie będę wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak są chronione Twoje dane.

Podąrzaj Magda Myszura:

Podpowiem Ci, jak prowadzić blog i budować markę ekspercką, by przyciągnąć czytelników i klientów.

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem magdamyszura.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili możesz się wypisać. Nie będę wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak są chronione Twoje dane.